uz.(am).oğh.ng : at.okh.ini >
Zoah’s tekhni / Noah's ark

 

 

 

Katkıda Bulunanlar / Our Contributors:

 

Hakan Demiralp

1974 yılında Ankara’da doğan Hakan Demiralp, Anadolu Teknik Lisesi ve Gazi Üniversitesi Pedagoji Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde okudu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından düzenlenen “Resim ve Müzik Yarışması Hedef 2001”in alet öğretim kategorisinde ödül kazandı. Gazi Üniversitesi'nden mezun olduktan ve 2005 yılında askerlik için verdiği kısa bir aradan sonra, “Müziğin Mikrotonal Aralıklarını Algılamada Tını Faktörü” başlıklı bir tez hazırlamak için orada kaldı.

İngilizcede ve gitar çalmada iyi olan Hakan Demiralp “Türkiye 2006 Latin Dans Şampiyonası”nda da gümüş madalya kazandı. Bilgisayar bilimlerindeki yeteneği programlama dilleri, işletim sistemleri, yazılım / donanım uygulamaları, yapılandırmaları ve onarımı yanı sıra web tasarımları ve dijital medyada müzik kullanımı alanlarını da kapsamaktadır .

2001 yılında, Doğan Türker çalışmalarında pc ya da os çöküntüleri ile çalkantılı fırtınalar geçiyorken, Hakan Demiralp gerçek bir cankurtaran gibi yardımına geldi. O zamandan beri, bu web sitesi için düzgün bir iş akışı güvenliği sağlamada katlandığı angarya ona, gönüllü takımımızda sanal Teknebilig Danışman olma ayrıcalığını kazandırmış bulunmaktadır.

   

Born in Ankara (TR) in 1974, Hakan Demiralp studied electronics at the Anatolian Technical High school, and attended the Department of Musical Education, School of Pedagogy at the Gazi University. He  won a prize in the category of instrument teaching in “Target 2001 : Painting and Music Competition” organized by the Onsekiz Mart University in Çanakkale (TR). After his graduation from the Gazi University, he stayed there for a master’s degree with a thesis titled “The factor of Timbre in Perceiving Microtonal Intervals of Music”, which is still in progress after a short interruption for military service in 2005.

Well in English and in playing guitar, Hakan Demiralp won a silver medal at the “Latin Dance Championship of Turkey 2006”. His knowledge of computer sciences covers fields such as programming languages, operating systems, software / hardware applications, configurations and repairs, as well as handling web designs and music in digital media.

In 2001, at a time when Doğan Türker was going through turbulent storms of defects and crashes in his pc or os, Hakan Demiralp arrived as a true lifesaver. Since then, the drudgery he endured in securing a smooth workflow for this website has earned him the virtual title of  being the Teknebilig Danışman (Technical Advisor) in our voluntary team.

 

çıkış / exit

[ h. akdoğan ]

[ n. hürbaş ]

[ h. uğurlu ]