Aya bak, yıldıza bak,

Üstte Solda: Yer-su ruhlarına hükmeden büyük Gök tengri Ea / Enki’yi Ay & Yıldız ile betimleyen Sümer silindir mühürü baskısı, İÖ. ± 3500; (Resim “Sitchin, Zecharia; The 12th Planet, Avon Books, 1978, p. 319” kitabından Doğan Türker tarafından renklendirilmiştir.)

Ortada: Sümerlerce in+g.ök : ana > İnanna diye anılan ve Venüs gezegeninin inc’ay (hilâl) tacı ile ışık & aşk tanrıçası ış.ot.(or : (gök)).er+en > İştar / Astarte / Sitare / Stella / Stern ~ Star; akmermer yontu, Babil dönemi İÖ. ± 350, Louvre, Paris. (National Geographic Magazine)

Sağda: Cherokee kökenli Jimalee Burton tarafından yapılan “Yaratılış Destanı-1” adlı resimde, gökyüzündeki Ay & Yıldız’lardan oluşum sürecindeki yeryüzüne inen ataları gösterilmektedir; 20. yüzyıl; Cherokee Ulusal Müzesi, Oklahoma. (Leeming, D.; A Dictionary of Creation Myths, p.45)

Altta Solda: Elam kırallığının Anshan kenti kazılarında çıkarılan bir kil zarf üzerinde Sümer biçemini sürdüren mühür kabartmaları, İÖ ± 1000; (National Geographic Magazine).

Ortada: Göksel boğa ile aslan figürünün desteklediği, sarmal yılanlarıyla tıp simgesi oğh.uz.okh (oğhuz kazığı > gr. karukeion ~ lat. caduceus) üzerinde duran kanatlı ve ortası Ay & Yıldız’lı Hitit ureus’u, İÖ. ± 1500; Bu stela’da bile 1500 yıllık Sümer etkisi çok belirgindir. (National Geographic Magazine)

 

u “ ... pentagram ve pentagon içrek örgütlerin kutsal simgeleri olmuştur. Eski Mısır’da, bir yıldızın simgesi beş köşeli olarak çizilmiştir. Gerçekleşen insanın ülküsü bir yıldız olmak ve ‘Ra’nın tayfalarından biri durumuna ulaşmaktı’” –West, John Anthony, Serpent in the Sky, Julian Press, USA 1987, p. 53;

“Onlar evrenin tanrısını, ya da kaderi ya da 5 sayısını canlandırmak istediklerinde, bir yıldız resmi yaparlardı”; –Elisabeth, R.; Hieroglyphs of Horapollon, Brussels, 1943, p.54.

 

Bayraklardaki Ay & Yıldız          Bayrak & Buyruk          Woyengi Ana